http://www.zdzislawkulis.ecom.com.pl/

SCYZORYKI 2012

KATEGORIA: LITERATURA - POEZJA

 

Zdzisław Kuliś

Ma 71 lat. Pochodzi z Kazimierzy Wielkiej. Jego wiersze były publikowane w "Głosie Proszowickim”, "Echu Dnia”, Biuletynie Informacyjnym Rady Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, a także umieszczane w okolicznościowych publikacjach. Teksty utworów są wykorzystywane podczas uroczystości lokalnych. Wydał "Wiersze dla potomnych” z ponad 140 wierszami. Wyślij SMS o treści: LITERATURA.14 pod numer 71466.

CZAS

Na wielkich kołach
rzeczywistości
toczy się dzień.
Za nim biegnie czas,
jak tabun koni
wzbijających tumany kurzu.
Dla jednych kłusem,
drugich cwałem,
a często galopem
dla innych.
Smagany ostrogami życia,
aby wspiąć się na horyzont
błękitnego nieba,
płynie nie bacząc
na dziejowe przeszkody.
Nieubłaganie pędzi
do przodu, zostawiając
historię pisaną
w biegu dziejów
piórem codzienności.

Donosy,styczeń 2011 r.


O PORANKU


Zapach wstającego dnia
budzi mnie ze snu.
W pośpiechu chowam resztki nocy
pod otwierające się powieki.
Upycham, gdzie mogę, moje sny
i wtulam się w ciepło poranka.
Oddycham głęboko,
więc żyję, jeszcze żyję,
ubrany zawsze w to samo
otoczenie i kwiaty,
dużo kwiatów.
Gdy przepłynę szczęśliwie
przez wzburzone morze codzienności,
a noc wyciągnie rękę na spotkanie,
wzniosę oczy ku niebu.

Donosy, czerwiec 2010


SNY

Wiązkę miłych snów
ukryję w sejfie nocy,
dorzucę jeszcze do nich
koszyczek marzeń
i zwiążę je gałązką nadziei.
Na strażników wyznaczę
Amorów Miłości,
aby strzałami uczuć
strzegły ich
jak źrenicę oka,
by trwały wiecznie.
Sny o tobie.

Donosy, styczeń 2010 r.

 

 

ECHO DNIA

WTOREK

12 CZERWCA 2012 R.

 

"SCYZORYKI LITERACKIE ROZDANE"

 

Kolejny finał Scyzoryki Festiwal 2012 za nami. Wczoraj w Domu Środowisk Twórczych poznaliśmy laureatów w kategorii literatura. Najlepsi w poezji i prozie to Alicja Wydra i Michał Pauli.

 

W tym roku po raz pierwszy przyznano statuetki Scyzoryka w kategorii literatura w ramach rozszerzonej formy festiwalu.

Scyzoryk w podkategorii poezja powędrował do 18-letniej Alicji Wydry z Kielc za wiersze „Polepiona”, „Gott ist tot” oraz „ Piszemy”. Laureatka nie kryła zaskoczenia werdyktem. - Cieszę się, że moja twórczość mogła spotkać się z oceną szerszego grona. Jest to szansa, że moja impresja wzbudzi jakieś odczucia w drugiej osobie- mówi Alicja.

Na drugim miejscu znalazła się Agata Sobota z Kielc, a na trzecim Zdzisław Kuliś z Kazimierzy Wielkiej.

 

 

A oto jak komentuje to wydarzenie redaktor Echa Dnia Adam Ligiecki w Echu Ponidzia z dnia 15 czerwca 2012 r.:

 

 

"BRĄZ DLA BUCHALTERA"

 

Zdzisław Kuliś, poeta i regionalista z Kazimierzy Wielkiej, jest naszym pierwszym laureatem Świętokrzyskiej Nagrody Artystycznej Scyzoryki 2012. W poniedziałek otrzymał trzecią nagrodę w kategorii Poezja. Popularny „Buchalter” przyjął „ brąz” z klasą dżentelmena: miejsca na podium ustąpił tylko dwóm damom.

/ALI/”

 • I miejsce: Alicja Wydra

  Ma 18 lat. Mieszka w Kielcach. Zajęła pierwsze miejsce w 22. Slam Poetry organizowanym przez miesięcznik "Teraz”' oraz I miejsce w pojedynku na wiersze podczas XX Tygodnia Kultury Języka w Instytucie Filologii Polskiej UJK.

 • II miejsce: Agata Sobota

  Ma 40 lat. Mieszka w Kielcach. Jest aktorką związaną od 20 lat z Teatrem Lalki i Aktora "Kubuś w Kielcach. W 2011 roku zajęła trzecie miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim organizowanym przez Kieleckie Centrum Kultury.

 • III miejsce: Zdzisław Kuliś

  Ma 71 lat. Pochodzi z Kazimierzy Wielkiej. Jego wiersze były publikowane w "Głosie Proszowickim”, "Echu Dnia”, Biuletynie Informacyjnym Rady Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, a także umieszczane w okolicznościowych publikacjach. Teksty utworów są wykorzystywane podczas uroczystości lokalnych. Wydał "Wiersze dla potomnych” z ponad 140 wierszami.

 • Wioletta Wójcik

  Ma 33 lata. Pochodzi z Szewna w powiecie ostrowieckim. Zgłoszone tytuły utworów to "Pusto…” i "Gdy siedzę nad potokiem…”.

 • Kamil Krzysztof Wojcierowski

  Ma 24 lata. Pochodzi ze Stąporkowa. Jego wiersze opublikowano w kwartalniku "Ziemia Odrowążów” w 2011 roku. Zgłoszone prace to "Są takie góry”, "Czym ty jesteś... kobieto?” i "Wielki szacunek dziecku się należy”.

 • Jan Wesołowski

  Pochodzi z Buska-Zdroju. Od lat bierze udział w konkursach poetyckich. Tytuły zgłoszonych wierszy to "Straszna wiedźma” i "Dla nas wiej”.

 • Kola Borant

  Pod takim pseudonimem tworzy Krzysztof Uliński. Ma 30 lat. Pochodzi z Kielc. Zgłoszone utwory to "Lipcowe liście”, "Zapominasz” i "Nie przegap mnie”.

 • Katarzyna Skóra

  Ma 21 lat. Pochodzi z Jędrzejowa. W 1999 roku otrzymała wyróżnienie w Konkursie Mikołajkowym w Jędrzejowskim Domu Kultury.

 • Zuzanna Samulak

  Ma 79 lat. Pochodzi z Kielc. Zajęła I miejsce w Konkursie na Pastorałkę organizowanym przez Civitas Christiana w 2010 roku. Zgłoszone wiersze to "Poranek urodzinowy”, "Pokazałeś” i "Elegia”.

 • Norbert Samulak

  Ma 79 lat. Urodził się w Dzierążni, na stałe mieszka w Kielcach. Za działalność literacką otrzymał statuetkę "Nike Świętokrzyska” oraz złotą odznakę "Zasłużony działacz kultury”. Wydał 15 książek z prozą i wierszami.

 • Szymon Płusa

  Ma 50 lat. Pochodzi ze Skarżyska Kościelnego. Zgłoszony utwór napisano specjalnie na Scyzoryki Festiwal 2012.

 • Appion Decebal

  Pod takim pseudonimem tworzy Paweł Pijewski. Ma 26 lat. Pochodzi z Kielc. W jego życiu zdarzało mu się być świadkiem dziwnych i niekoniecznie dających się logicznie wyjaśnić zdarzeń, dlatego od niedawna zaczął je utrwalać na papierze.

 • Barbara Obara

  Ma 65 lat. Zgłoszone wiersze to "Konie przy młynie”, "Siejmy miłość” oraz "Wesele”.

 • Rafał Mogielski

  Ma 34 lata. Pochodzi z Mniowa w powiecie kieleckim. Tytuły utworów to "Niko”, "Tajemnica” i "Karty”.

 • Ryszard Miernik

  Pochodzi z Suchedniowa. W latach 1961-1982 był kierownikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Prezydenta miasta Kielc. Dotychczas opublikował kilkanaście książek. Zgłoszony utwór to "Skalniak świętokrzyski”.

 • Jacek Kwiecień

  Ma 66 lat. Pochodzi z Łącznej w powiecie skarżyskim. Tytuły zgłoszonych wierszy to "Zazdrość”, "Trzynasty Grudnia” oraz "Chciałbym”.

 • Dariusz Kaźmierczak

  Ma 51 lat. Pochodzi z Włoszczowy. Debiutował w Oficynie Branta powieścią "Cesarskie cięcie”. Na swoim koncie ma wydanych także kilka książek sensacyjno-obyczajowych "Cesarskie cięcie”, "Przepustka do raju”, "W potrzasku” oraz "Dorwać Drozda”.

 • Paweł Xavery Kapuśniak

  Ma 25 lat. Pochodzi z Ćmielowa w powiecie ostrowieckim. Zgłoszone utwory to "Świat bez Ciebie”, "Kto” oraz "Zbawiciel”.

 • Janina Jolanta Jurek

  Ma 55 lat. Mieszka wLeszczynach w gminie Górno. Otrzymała wyróżnienia w konkursach literackich: w I Ogólnopolskim Konkursie im. Bolesława Prusa na felieton (Nałęczów, 2010), w VI Ogólnopolskim Konkursie "O godność człowieka” (Kielce, 2010) oraz II miejsce w Konkursie na wiersz Bożonarodzeniowy (Kielce, 2012.

 • Miriam Jakob

  Ma 19 lat. Mieszka w Kielcach. W 2011 roku znalazła się wśród najlepszych wokalistek Letniego Festiwalu Piosenki. Zgłoszone wiersze to "Refleksja” oraz "Miłość”.

 • Jan Gumbisz

  Ma 57 lat. Na swoim koncie ma siedem tomików wierszy. Brał udział w wielu konkursach poetyckich, w których za udział otrzymał trzy dyplomy. Do festiwalu zgłoszono wiersze "Czekam”, "Odnajdę Cię” i "Przy Tobie”.

 • Halina Górlicka

  Ma 70 lat. Pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej. Nagrodzona przez Radio Kielce za wiersz o matce.

 • Aneta Gil

  Ma 23 lata. Pochodzi z Jędrzejowa. Wydała debiutancki Tomik Poezji "Filozofia Straceńców”. Zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Poetyckim w Jędrzejowie w 2007 roku, drugie miejsce w konkursie o Nagrodę Literacką im. Heleny Wolny Kielce w 2008 roku, a w 2010 drugie miejsce w Slam Poetry Kielce.

 • Stanisław Gałczewski

  Ma 50 lat. Pochodzi z Jędrzejowa. Jest laureatem wielu konkursów literackich, m.in. XI Konkursu Poetyckiego Kielce 2009. Zajął trzecie miejsce w konkursie "Różne oblicza kobiet” oraz drugie miejsce w konkursie poetyckim im. Feliksa Raka w Krasocinie.

 • Jadwiga Domagała

  Ma 65 lat. Mieszka w Kielcach. W 2009 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach.

 • Waldemar Ciekalski

  Ma 74 lata. Mieszka w Kielcach. W 2006 roku zdobył III nagrodę w konkursie na wspomnienia pod hasłem "Pamięć o czasach Solidarności (1980-1988) w regionie świętokrzyskim”. W 2009 roku uzyskał wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim pod hasłem "Godność człowieka” w kategorii poezja.

 • Magdalena Biesiada

  Ma 20 lat. Otrzymała wyróżnienia w V Ogólnopolskim konkursie poetyckim "Życie wierszem pisane” 2008 i 2009 roku. Zajęła II miejsce w XI Powiatowym Turnieju Jednego Wiersza o Laur Jesieni.

 • Andrzej Barwicki

  Ma 62 lata. Mieszka w Kielcach. Jego poemat "Pan Kuchnia, czyli ostatni rok w XI d” pisany wierszem, w którym bohaterami są uczniowie i nauczyciele liceum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, występujący pod własnymi nazwiskami.

 • Grażyna Adydan

 

SCYZORYKI 2013

KATEGORIA: LITERATURA - POEZJA

Zdzisław Kuliś

Ma 72 lata. Kazimierski poeta i regionalista. Jego wiersze były publikowane w "Głosie Proszowickim”, "Echu Dnia”, Biuletynie Informacyjnym Rady Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, a także umieszczane w okolicznościowych publikacjach. Teksty utworów są wykorzystywane podczas uroczystości lokalnych. Wydał "Wiersze dla potomnych” z ponad 140 wierszami oraz album "Mieszkać wśród świętych”.

Wyślij SMS o treści: LITERATURA.8 pod numer 71466.

DROGA ŻYCIA

Dziergając na drutach
teraźniejszości swój los
w ciemności istnienia,
po omacku szukamy
nieznanej drogi.
Tysiące szarych komórek
chce utkać tę właściwą
autostradę, szeroką i prostą,
którą łatwo dotrzeć do celu.
Ale są też drogi błotniste,
pełne zakrętów,
niebezpieczeństw i tragedii.
Chociaż każdy wie, co go czeka
na końcu tej drogi,
to nikt nie wie,
którą z nich dotrze do mety.
I chociaż jesteśmy kowalami
swojego losu, nie jesteśmy
w stanie przekuć go
na wieczne szczęście.
Jesteśmy za słabi, aby
z każdego wydzierganego dnia
powstał arras naszego życia,
a nie zwykła makata.


Donosy, wrzesień 2012 r.

OJCOWIZNA

Są takie miejsca na Ziemi,
gdzie się zatrzymał czas.
Ta sama droga błotnista,
te same drzewa pochylone,
tylko jakby grubsze .
Ptaki wydają się takie same
jak przed laty i chaty wokół też.
Trochę tylko wrosły w ziemię,
stały się niższe
i dym z komina nie leci.
Pozostała jeszcze biel ścian,
resztka odpadającego wapna,
a okna chociaż zachowały swój kształt
wyrażają smutek.
Nie ma w nich kwiatów i firanek
zasłaniających wnętrze przed
wścibskimi przechodniami.
Nie ma dzieci biegających wokół,
wymyślających coraz to nowe zabawy,
których szczebiot zakłócał śpiew ptaków.
Nie ma ich rodziców, dziadków,
którzy zabiegani z dnia na dzień
odeszli, nawet nie wiadomo kiedy.
Nie ma.
Jedni wyjechali do wielkich miast,
drudzy odeszli na zawsze
aby stamtąd doglądać swej ojcowizny.
Tylko my pozostaliśmy jeszcze.
Przyprószeni szronem,
z głową pochyloną ku przodowi,
z bardziej zaokrąglonymi plecami
i laską w reku.
Pozostaliśmy zobowiązani,
aby przekazać potomnym,
że są takie miejsca.


Donosy, czerwiec 2011 r.

PO TAMTEJ STRONIE

Po tamtej stronie nie ma nienawiści.
Tam wszystko po równo dla każdego.
Tam nie ma materialnej korzyści,
Która jest największym złem świata tego.

Tam nie potrzebne są rządy,
Ani podniebne rakiety.
Wszyscy mają takie same poglądy
I rządzić nie ma kim – niestety.

Nie ma bezrobotnych i pracujących.
Nikt się niczym nie przejmuje.
Pełno jest nic nie robiących,
Bo tam się nie pracuje.

Nie ma urzędów skarbowych.
Nikt nie kupuje chleba.
Nie ma chorych i zdrowych.
Tam nam nic nie potrzeba.

Po tamtej stronie nie ma grzechu.
Tam radość jest nie skończona.
Wszyscy są pełni uśmiechu,
Tylko gdzie jest ta druga strona?


Donosy, maj 2011 r.


WYNIKI I ETAPU FESTIWALU

Wyniki Finału festiwalu SCYZORYKI 2013 w kategorii POEZJA

SCYZORYKI 2014

Zdzisław Kuliś

Ma 73 lata. Kazimierski poeta i regionalista. Jego wiersze były publikowane w wielu okolicznościowych publikacjach i czasopismach. Teksty utworów są wykorzystywane podczas uroczystości lokalnych. Wydał trzy publikacje: foto książka "Moja Mała Ojczyzna”, "Wiersze dla potomnych” oraz album "Mieszkać wśród Świętych”.

Wyślij SMS o treści LITERATURA.14 pod numer 71466.

TEN SAM FOTEL

Ktoś zapukał do drzwi.
Wszedł, nie powiedział nawet
dzień dobry.
Postał chwilę, rozejrzał się
i usiadł w milczeniu.
Zastał tylko samotną,
starszą kobietę.
Z jej pięknej urody
pozostały czarne oczy.
Poorana bruzdami twarz
nie wyrażała radości.
Dzieci już dawno opuściły
rodzinny dom.
Wyjechały szukać szczęścia
w szerokim świecie.
Spojrzała kątem oka.
To był on.
Ten blask jego
szklistych oczu
zapamiętała na zawsze.
Uniósł się wolno z fotela,
bez słowa skierował do drzwi
i wyszedł.
Nie zapytała gdzie był ?
Nie poczęstowała herbatą.
Tylko po jego wyjściu,
gorzkie łzy zalewały
jej oczy, usta,
spływając,
aż na podłogę.

Zdzisław Kuliś
Donosy, październik 2010 r.

Scyzoryki Festiwal 2014. Świętokrzyskie Nagrody Artystyczne - pierwsze statuetki rozdane

Anna Bilska - Echo Dnia

Film, Kabaret, Fotografia, Teatr, Literatura i Sztuki Plastyczne – w tych kategoriach w sobotę przyznano aż dziesięć prestiżowych statuetek dla najlepszych artystów z regionu. Finałowe widowisko w Galerii Korona w Kielcach uświetniły występy uczestników festiwalu i Krzysztof K.A.S.A. Kasowski, zwany ojcem chrzestnym "Scyzoryków”.

Finały Scyzoryki Festiwal 2014 - sobota

- Gdyby ta nagroda trafiła do mnie dziesięć lat temu, to może i bym się zdziwił, że ją dostaję. Ale teraz jestem doświadczonym człowiekiem, wiele przeżyłem i wiele widziałem, dlatego też mam o czym pisać – mówił z uśmiechem kazimierski regionalista Zdzisław Kuliś, zwycięzca w kategorii Literatura/Poezja.

Statuetki są cenne szczególnie dla artystów, którzy do tej pory sukcesy odnosili poza regionem. – Mam to szczęście, że szczególnie w ostatnim roku miałem dużo wystaw za granicą, dlatego cieszę się, że ktoś zauważył, że to co robię ma sens i moją twórczość poznali także kielczanie – mówi Piotr Zemsta, laureat w kategorii Sztuki Plastyczne/Płaszczyzna.

- Piszę i śpiewam już od 20 lat, ale tak się złożyło, że jestem bardziej znany w Polsce niż w regionie. Piosenka, którą zgłosiłem do Scyzoryków, zajęła drugie miejsce na ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej w Ostrołęce – zdradza Marcin Dekiel, nasz zwycięzca w kategorii Piosenka kabaretowa.

Statuetki wręczali kandydaci do Parlamentu Europejskiego - przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Świętokrzyskiem Andrzej Szejna i były trener reprezentacji Polski w piłce ręcznej i szczypiornistów Vive Targi Kielce Bogdan Wenta, który startuje z listy Platformy Obywatelskiej, a także laureat Scyzoryki Festiwal 2012 Michał Pauli, właściciel Galerii Wieża Sztuki w Kielcach Arkadiusz Latos, aktor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś” Andrzej "Kuba” Sielski, dyrektor marketingu "Echa Dnia” Anna Kupisz, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystki Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk, Miss Polonia Ziemi Świętokrzyskiej 2013 Marta Furtak oraz współorganizatorzy festiwalu Łukasz Sobieraj i Paweł Szcześniak. Publiczność jak zwykle zawodowo zabawiał prowadzący Michał "Maiki” Trzepałka, którego mamy okazję także oglądać w show organizowanym przez "Echo Dnia” Świętokrzyskie Gwiazdy Tańczą.

Aby ostudzić emocje, między wręczaniem statuetek, uczestnicy festiwalu zaprezentowali na scenie program artystyczny. Wystąpił hip-hopowy duet Kielecki Punkt Widzenia, zespół Dzieci Zielińskiego, Wiktoria Tworek i Jakub Bysiak ze Szkoły Świat Tańca, Grupa Taneczna Progres z Ostrowca Świętokrzyskiego, duet Patrycja Woźniak i Karol Czajkowski z kieleckiej filii Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego.

Do trzech razy sztuka! Świętokrzyska Nagroda Artystyczna dla kazimierskiego regionalisty Zdzisława Kulisia

Autor: Anna BILSKA /Echo Dnia/


To już trzecia edycja festiwalu, w której bierze udział pan Zdzisław Kuliś. Wreszcie się udało! Decyzją publiczności i jurorów, reprezentant naszego powiatu zdobył statuetkę w kategorii Literatura/Poezja.

 

Zdzisław Kuliś zdobył Scyzoryka w kategorii Literatura/Poezja.

- Gdyby ta nagroda trafiła do mnie dziesięć lat temu, to może i bym się zdziwił, że ją dostaję. Ale teraz jestem doświadczonym człowiekiem, wiele przeżyłem i wiele widziałem, dlatego też mam o czym pisać – mówił z uśmiechem kazimierski regionalista Zdzisław Kuliś, zwycięzca w kategorii Literatura/Poezja.

Zdzisław Kuliś ma 73 lata. Jego wiersze były publikowane w wielu okolicznościowych publikacjach i czasopismach. Teksty utworów są wykorzystywane podczas uroczystości lokalnych. Wydał trzy publikacje: foto książka „Moja Mała Ojczyzna”, „Wiersze dla potomnych” oraz album „Mieszkać wśród Świętych”.

W 2012 roku Zdzisław Kuliś zajął trzecie miejsce w tej samej kategorii Scyzoryki Festiwal, rok później znalazł się w finale. W tej edycji festiwalu zgłoszony utwór „Ten sam fotel” okazał się bezkonkurencyjny.