http://www.zdzislawkulis.ecom.com.pl/

 

Uroczysto¶æ jubileuszowa pañstwa Sieleckich w Miechowie

widok ogólny sali, z lewej poczet sztandarowy (fot. zbiory autora)


Miechów, 4-02-2019

W pi±tek, 25 stycznia mieszkañcy Domu Kombatanta w Miechowie i zaproszeni go¶cie byli ¶wiadkami wyj±tkowego wydarzenia. W tym dniu nowy pensjonariusz (od stycznia br.) kpt. Antoni Sielecki obchodzi³ 95-t± rocznicê urodzin oraz wraz z ¿on± Kazimier± 70-t± rocznicê po¿ycia ma³¿eñskiego, co jest faktem wyj±tkowym.

Podnios³a uroczysto¶æ, dziêki staraniom kierowniczki Domu Kombatanta, Ma³gorzaty Kobiñskiej oraz Teresy Kowalskiej - pe³ni±cej stanowisko administratora, jak równie¿ Ewy Bêdkowskiej- pracownikowi socjalnemu i p. Ma³gorzaty Lewiñskiej-Szastak- terapeutce, odby³a siê w piêknie udekorowanej sali rekreacyjnej.

Uroczysty charakter podkre¶la³y przygotowane dla Jubilatów ubrane bia³e fotele ozdobione mirtowymi wiankami. Mszê ¶w. w intencji pp. Kazimiery i Antoniego Sieleckich odprawi³ ks. kapelan Andrzej Satro w asy¶cie pocztu sztandarowego Ko³a AK w Miechowie i w obecno¶ci 50 pensjonariuszy oraz zaproszonych go¶ci.

Józefa Miszczyk przekazuje ¿yczenia dla Pañstwa Sieleckich, z lewej Ryszard Cheæko (fot. zbiory autora)
Ryszard Cheæko sk³ada kwiaty jubilatowi (fot. zbiory autora)


¯yczenia dostojnym Jubilatom i kwiaty wrêczyli p. kierownik Domu Kombatanta Ma³gorzata Kobiñska, w imieniu Stowarzyszenia ¯o³nierzy Armii Krajowej w Krakowie - p.o. Prezesa Ryszard Cheæko i skarbnik Józefa Miszczyk, a w imieniu Ko³a Miechów Janusz Jurkowski.

Skarbnik Józefa Miszczyk w imieniu Stowarzyszenia ¯o³nierzy Armii Krajowej w Krakowie z³o¿y³a tak¿e dostojnym Jubilatom serdeczne gratulacje, a panu Antoniemu dziêkuj±c za jego dokonania, od 77 lat Weteranowi Walk o Niepodleg³o¶æ Polski przeczyta³a tak¿e wiersz specjalnie napisany na tê uroczysto¶æ przez kazimierskiego poetê regionalistê, a równocze¶nie cz³onka Stowarzyszenia ¯o³nierzy Armii Krajowej w Kazimierzy Wielkiej Zdzis³awa Kulisia pt. Jubileusz pana Antoniego Sieleckiego i ma³¿onki Jego.

na pierwszym planie jubilaci z kwiatami (fot. zbiory autora)


Piêæ dni wcze¶niej na spotkaniu op³atkowym cz³onków Stowarzyszenia ¯o³nierzy Armii Krajowej na zamku w Ksi±¿u Wielkim list gratulacyjny po¶wiêcony kpt. Antoniemu Sieleckiemu odczyta³ prezes Zarz±du G³ównego Stowarzyszenia ¯o³nierzy Armii Krajowej p³k Józef ¯ela¶kiewicz (list publikujemy ni¿ej).

Uroczysto¶æ zakoñczy³a siê toastem za zdrowie i pomy¶lno¶æ Jubilatów, od¶piewaniem 200 lat i poczêstunkiem przygotowanym przez mi³e panie z Domu Kombatanta. Serdeczna atmosfera tego spotkania sprawi³a, ¿e ten dzieñ pozostanie na d³ugo w pamiêci uczestników.

opracowanie: Zdzis³aw Kuli¶


Antoni Sielecki (fot. zbiory autora)

Kraków-Miechów-Ksi±¿ Wielki, dn. 25 stycznia 2019r

Pan Kpt. mgr Antoni Sielecki
Honorowy Prezes b. Inspektoratu AK "Maria"
w Krakowie i Miechowie


Drogi - od 77 lat - Weteranie Walk o Niepodleg³o¶æ Polski, Drogi - od 25 lat - Przywódco ró¿nych struktur Inspektoratu AK "Maria" a od 2012 r jego Prezesie, a¿ do rozwi±zania.

Oto za 5 dni, czyli 25 stycznia na niebieskiej ekliptyce minie 95-ty rok Twej drogi ¿yciowej. Wszyscy ¿yj±cy jeszcze ¿o³nierze Inspektoratu AK "Maria" a tak¿e cz³onkowie naszego Stowarzyszenia pragniemy oddaæ Ci cze¶æ i szacunek.

Chcemy wyraziæ nie tylko pamiêæ i uznanie dla Twego wojennego dorobku, wyra¿onego Krzy¿em Walecznych za udzia³ w bitwie o Skalbmierz w obronie Rzeczpospolitej Partyzanckiej i udzia³ w rozbrojeniu Niemieckiego Stutzpunktu w Dzia³oszycach w dniu 26.07.1944 r., ale przypomnieæ tak¿e, i¿ ca³e powojenne ¿ycie po¶wiêci³e¶ realizacji testamentu Polski Walcz±cej przez utrwalanie pamiêci o bohaterach i bitwach AK, wspó³pracuj±c z Muzeum AK w Krakwie i organizacjami samorz±dowymi przy budowie pami±tkowych tablic i obelisków, jak np. w Wierzbnie, miejscu zeskoku ostatniego dowódcy AK, gen, L. Okulickiego "Kobry".

Pragniemy podnie¶æ z rado¶ci± fakt, ¿e w¶ród nas dzisiaj przebywa promieniuj±cy braterstwem Drogi Tosiek, wspania³y, dobry cz³owiek, przyjaciel m³odzie¿y, oddany Ojczy¼nie i ludziom ziemi miechowsko-piñczowskiej.

Niechaj Dobry Bóg ma Ciê nadal w swej opiece, niechaj doprowadzi do ponad stu lat - w zdrowiu, bystro¶ci intelektualnej i serdecznej wiêzi z rodzin± i ca³ym naszym ¶rodowiskiem.




Jubilaci (fot. zbiory autora)


Jubileusz pana Antoniego Sieleckiego i ma³¿onki Jego
95 urodziny pana Antoniego i 70 lat po¿ycia ma³¿eñskiego

Kwiaty, bardzo du¿o kwiatów.
Ró¿nych, ale najwiêcej czerwonych.
Przeznaczonych dla zacnych Jubilatów
Umiejêtnie w wi±zankach u³o¿onych.

Dzi¶ kwiaty przeznaczamy dla zacnego Jubilata
I szanownej ma³¿onki Jego,
Którzy w rytmie czasowym jak p³yn± lata
Osi±gnêli piêkny wiek ¿ycia swojego.

SZANOWNY JUBILACIE!

Przez lata swojego ¿ycia nie pró¿nowa³e¶.
Dla pracy po¶wiêci³e¶ swoje lata m³odo¶ci.
Na swoim stanowisku solidnie pracowa³e¶,
Przez co sta³e¶ siê symbolem pracowito¶ci.

Do¿y³e¶ tego zaszczytnego wieku
I z tego co dobre dla ludzi nie rezygnujesz.
Pragniesz zaszczepiæ dobro w cz³owieku,
A w swym postêpowaniu ka¿dego szanujesz.

Walczy³e¶ z okupantem w czasie wojny,
Chc±c ró¿nymi sposobami wroga os³abiæ.
¯eby nasz Naród móg³ ¿yæ spokojny
Walczy³e¶, by go spod okupacji wybawiæ.

Dzi¶ w dniu Twojego tak wielkiego ¦wiêta
¯yczymy Tobie wszystkiego najlepszego
I przyrzekamy, ¿e nasze Stowarzyszenie Ciebie zapamiêta
Jako wspó³towarzysza i przyjaciela naszego.

Aby¶ s³u¿y³ nam porad± fachow±.
Maj±c do¶wiadczenie wiesz czego chcesz.
I jeszcze d³ugie lata trzyma³ siê zdrowo,
Przy tym kufereczek stóweczek te¿.

A kiedy Twoi przyjaciele przy stole siê spotkaj±,
Niechaj ka¿dy z nich na baczno¶æ stanie.
Zanim na stoj±co sto lat za¶piewaj±
Z³o¿± raport: Kontynuujemy dzie³o Panie Kapitanie!

Zdzis³aw Kuli¶; Donosy, styczeñ 2019

Jak kazimierscy emeryci ¶wiêtowali t³usty czwartek

(fot. zbiory autora)


Donosy, 2-03-2019

Emeryci zrzeszeni w kazimierskim Oddziale Zwi±zku Emerytów, Rencistów i Inwalidów nie "przepuszcz±" ¿adnej okazji do spotkania siê ze sob± w cichym przytulnym lokalu. Tak te¿ by³o i w tym roku. Ponad czterdzie¶ci osób zebra³o siê w Zaje¼dzie S³onecznym w Donosach w popo³udniowy czwartek o godzinie piêtnastej aby tradycji sta³o siê za do¶æ i skosztowaæ smakowitego p±czka, a przy tym zobaczyæ siê ze znajomymi.

Jak zwykle organizacj± tego spotkania zaj±³ siê prezes Kazimierskiego Oddzia³u Zwi±zku Wies³aw Rêbacz ze skarbnik Zenon± Menka³a. To im nale¿y podziêkowaæ za organizacjê wspania³ych spotkañ rocznicowych Zwi±zku, rozrywkowych spotkañ towarzyskich i licznych wycieczek do atrakcyjnych miejscowo¶ci.

Otwarcia spotkania dokona³ prezes Rêbacz, który w ciep³ych s³owach powita³ wszystkich przyby³ych, ¿ycz±c im d³ugiego ¿ycia, a w nim dobrego zdrowia, pociechy z rodziny i swojego miejsca w gronie przyjació³. Ca³a sala za mi³e s³owa podziêkowa³a gromkimi brawami, ¿ycz±c prezesowi równie¿ du¿o zdrowia.

(fot. zbiory autora)


Po czê¶ci oficjalnej podano obiad jako, ¿e nadesz³a ju¿ pora, a w tym czasie zacz±³ graæ i ¶piewaæ zespó³ Piotrex znane i lubiane przez emerytów melodie, jakby chcia³ daæ o sobie znaæ i zakomunikowaæ: ju¿ jestem.

W trakcie przerw ¶piewano melodie biesiadne, a tak¿e sto lat dla wszystkich starszych osób zrzeszonych w Zwi±zku ERiI. Na sto³ach pojawi³y siê p±czki i faworki, no bo jak¿e w t³usty czwartek zwany dniem p±czka mo¿na obej¶æ siê bez niego.

Biesiadowano do pó¼nych godzin wieczornych popijaj±c z u¶miechem na twarzy herbatkê lub kawê , wspominaj±c stare dobre czasy m³odo¶ci.

Zdzis³aw Kuli¶



fot. zbiory autora
zdjêcia 28-02-2019 publikacja: 2-03-2019


Dzieñ Kobiet w Donosach

przy stole (fot. zbiory autora)

Donosy, 6-03-2019

I znów min±³ jeszcze jeden rok. Niepostrze¿enie i skrycie zrobili¶my siê starsi i wzbogaceni o do¶wiadczenia minionego roku powitali¶my miesi±c marzec, który jest ostatnim miesi±cem zimy i prze¿yciami powtarzaj±cymi siê ka¿dego roku. Kojarzy nam siê z d³u¿szymi i cieplejszymi dniami, przylotem niektórych ptaków np. czajek na Kazimierza 4 marca, czy bocianów na Józefa 19 marca, pobudzeniem do ¿ycia niektórych ro¶lin i drzew. Przede wszystkim kojarzy nam siê jednak ze ¦wiêtem piêknych pañ czyli Miêdzynarodowym Dniem Kobiet.

A zatem przypomnijmy sk±d i kiedy powsta³o to ¦wiêto. Jego data przypada na 8 marca i obchodzone jest w oko³o 50 krajach. Pocz±tki Dnia Kobiet siêgaj± czasów staro¿ytnego Rzymu, kiedy to matrony, czyli zamê¿ne kobiety udawa³y siê do gaju ¶wi±tyni Junony, sk³adaj±c jej w ofierze kwiaty za udane ¿ycie ma³¿eñskie i p³odno¶æ. W tym okresie mê¿czy¼ni obdarowywali swoje ma³¿onki drobnymi podarunkami. Coroczne ¶wiêto obchodzone 8 marca zosta³o ustanowione z inicjatywy niemieckiej dzia³aczki ruchu feministycznego - Clary Zetkin na zje¼dzie socjalistek w Kopenhadze w 1910 roku.

Miêdzynarodowy Dzieñ Kobiet po raz pierwszy obchodzony by³ 18 marca 1911 roku w Danii, Szwajcarii, Niemczech. Dopiero w 1921 roku po protestach antywojennych kobiet w Rosji ¶wiêto to zosta³o przeniesione na 8 marca i pozostaje ono niezmienne do czasów obecnych.

Tak¿e i u nas w naszych ma³ych Ojczyznach: w naszych wioskach, gminach, powiatach ¶wiêtujemy dzieñ naszych ¿on, córek, matek, sióstr, babæ i wszystkich kobiet tu niewymienionych. Sk³adamy im ho³d w tym dniu przeznaczonym dla nich przez wrêczenie piêknych kwiatów, drobnego upominku, spotkaniu na wspólnej uroczystej kolacji przy ¶wiecach. Otó¿ kolejne takie spotkanie mia³o miejsce w Zaje¼dzie S³onecznym w Donosach w dniu 3 marca zorganizowane przez gospodarzy Renatê i Miros³awa Gajdów.

w rytmie tañca (fot. zbiory autora)

Wiele pañ przyby³o z o¶ciennych miejscowo¶ci w tym znaczna ilo¶æ z s±siaduj±cego z nasz± gmin± od strony po³udniowo - zachodniej woj. ma³opolskiego. W sumie udzia³ wziê³o oko³o 80 osób. Na powitanie przygotowano dla Pañ lampkê szampana, a przybrane tulipanami sto³y sprawia³y mi³y nastrój. Do sto³u podano drugie danie oraz ciasta. By³y te¿ sa³atki, paszteciki z czerwonym barszczem i wêdliny, a dla orze¼wienia kawa lub herbata.

Atrakcj± wieczoru by³y tañce, a m³ode Panie z wielkim zaanga¿owaniem wykonywa³y ro¿nego rodzaju tañce w rytm muzyki Piotra Dratwy znanego w Donosach jako Piotrex, graj±c melodie z ró¿nych okresów ubieg³ego wieku po najnowsze i najmodniejsze. Zabawa trwa³a do pó¼nych godzin wieczornych.

Do zobaczenia za rok.

Zdzis³aw Kuli¶


fot. zbiory autora
zdjêcia 3-03-2019 publikacja: 6-03-2019


Kazimierscy emeryci dbaj± o zdrowie

w ¶rodku Wies³aw Rêbacz (fot. Zdzis³aw Kuli¶)

Kazimierza Wielka, 15-03-2019

Co raz to nowe inicjatywy powstaj± w kazimierskim Zwi±zku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Ostatnio Starostwo w Kazimierzy Wielkiej wspólnie z Zarz±dem Oddzia³u Rejonowego Zwi±zku, którego prezesem jest Wies³aw Rêbacz zorganizowa³o zajêcia rehabilitacyjne dla cz³onków tego¿ Zwi±zku. W tym roku zajêcia te s± prowadzone ju¿ po raz drugi. Zajêcia s± prowadzone w Kazimierskim O¶rodku Sportowym pod okiem fizjoterapeuty Mariusza Kryzy. Jest to terapeuta certyfikowany metody Mc Kenzie oraz terapeuta dyplomowany metody PNF. Mariusz Kryza jest znany jako prowadz±cy rehabilitacjê przy szpitalu Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej.

Celem prowadzonych æwiczeñ jest poprawa wytrzyma³o¶ci fizycznej, kr±¿eniowo - oddechowej oraz koordynacji nerwowo - miê¶nowej. Æwiczenia zapobiegaj± zanikom miê¶niowym i ograniczeniom zakresu ruchu stawów.

prowadz±cy zajêcia Mariusz Kryza (fot. Zdzis³aw Kuli¶)
uczestnicy podczas æwiczeñ (fot. Zdzis³aw Kuli¶)

Odpowiednio dobrane æwiczenia, dostosowane do stanu zdrowia i mo¿liwo¶ci uczestników, usprawniaj± cia³o, wzmacniaj± miê¶nie tu³owia oraz koñczyn i zapobiegaj± bólom krêgos³upa. Regularny trening dobrze wp³ywa na uk³ad oddechowy i poprawia kr±¿enie.

Æwiczenia rehabilitacyjne realizowane w grupie wp³ywaj± na pozytywn± samoocenê swojego stanu zdrowia, zadowolenie z ¿ycia oraz ogólne samopoczucie.

Udzia³ w rehabilitacji bierze 22 emerytek i emerytów w grupach po dziesiêæ i dwana¶cie uczestników. Zajêcia s± prowadzone raz w tygodni, a ma ich byæ w tej serii dziesiêæ. Æwiczenia s± prowadzone w pozycji le¿±cej na plecach, na brzuchu, na boku oraz w klêku podpartym i stoj±c.

Ca³kowity koszt rehabilitacji pokrywa starostwo w Kazimierzy Wielkiej.

Zdzis³aw Kuli¶

uczestnicy podczas æwiczeñ (fot. Zdzis³aw Kuli¶)

Jak zapamiêta³em czerwiec 1989 roku

(fot. Zdzis³aw Kuli¶)
Donosy, 4-06-2019

Otó¿ w czerwcu 1989 roku pracowa³em w Urzêdzie Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej jeszcze jako g³ówny ksiêgowy bud¿etu Miasta i Gminy. Kilkana¶cie dni przed pamiêtnym dniem 4 czerwca rodzina moja wzbogaci³a siê o nowy przybytek, a by³ nim nowiutki piêkny koloru granatowego samochód marki Fiat 126 p. Na ten samochód przez szereg lat z ¿on± dokonywali¶my przedp³aty, a potem czekali¶my na termin jego odbioru. A¿ nadszed³ rok 1989 i pod koniec maja tego¿ roku przysz³o zawiadomienie o terminie odbioru wymarzonego samochodu. Po jego odbiór pojechali¶my z ziêciem Miros³awem do Kielc i tam bez problemu za³atwili¶my formalno¶ci i z powrotem wrócili¶my ju¿ nowym nabytkiem.

Samochód by³, ale nie by³o gara¿u, gdzie mo¿na by by³o go zaparkowaæ na d³u¿szy czas. Wiêc pomy¶la³em o budowie. Za resztê pieniêdzy zakupi³em niezbêdne materia³y i zabra³em siê za budowê. Sam jako murarz i pomocnik. Kiedy w dniu 24 sierpnia obradowa³ Sejm ja wykonywa³em zbrojenie pod zalanie stropu na nowym ma³ym gara¿yku, tak ma³ym jak ten samochód Fiat126 p. ¯eby jednocze¶nie móc s³uchaæ transmisji z obrad Sejmu przynios³em z domu ma³e radio tranzystorowe marki Dominika, w³±czy³em go i pracuj±c jednocze¶nie s³ucha³em co siê dzieje na Wiejskiej.

Kiedy pod koniec dnia zbiera³em narzêdzia, aby je z³o¿yæ w odpowiednim miejscu zauwa¿y³em ma³ego d±bka rosn±cego prawie, ¿e w drzwiach nowo budowanego gara¿u, który zreszt± widzia³em nie po raz pierwszy. Mia³ on byæ usuniêty, bo tam nie by³o dla niego miejsca. Usiad³em na ³aweczce przed domem i my¶lê: sk±d te¿ ten ma³y d±bek tam siê wzi±³. W pobli¿u wcale nie by³o dêbów, a nawet w ca³ej wiosce nie s³ysza³em, ¿eby gdzie¶ rós³. Kiedy¶ by³ i to wiekowy d±b oko³o 150 metrów od tego miejsca, ale z³y cz³owiek wyci±³ go dlatego tylko, ¿eby w nowobudowanym domu zrobiæ sobie z niego schody. Ale teraz sk±d siê wziê³a ta ma³a ro¶linka maj±ca mo¿e 30 cm wysoko¶ci i m³odziutkie listeczka.

Widaæ by³o, ¿e to tej wiosny wyrós³ z ziemi przyniesiony mo¿e przez ptaka. A ¿e jestem mi³o¶nikiem drzew i krzewów postanowi³em posadziæ go w odpowiednim dla niego miejscu jednocze¶nie upamiêtniaj±c wa¿ne wydarzenia jakie nastêpowa³y w naszym kraju. O miejsce nie by³o trudno i zaraz na drugi dzieñ posadzi³em tego d±bka w rogu naszej posesji obkopuj±c go szeroko z du¿± ilo¶ci± ziemi, tak, ¿e nawet nic nie odchorowa³. Kiedy podrós³ powiesi³em na nim blaszan± tabliczkê z napisem 1989 przemalowan± w³asnorêcznie ze starego numeru domu, który ju¿ by³ nieaktualny. Teraz tabliczka jest inna, a do napisu doda³em wyraz "czerwiec".

I w ten sposób za jednym zamachem upamiêtni³em kilka wa¿nych dat historycznych 1989 roku, a to: 4 i 18 czerwca wybory do Sejmu, 19 lipca posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i wybory prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego, 24 sierpnia powo³anie przez Sejm na stanowisko Prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego i ostatnie wydarzenie dla mnie bardzo wa¿ne i spe³niaj±ce moje marzenie, to zakup fiata 126 p.

I pomy¶leæ, ¿e to wszystko dzia³o siê 30 lat temu, niby nie du¿o, a tak wiele. Jeszcze tylko 70 i bêdzie setka. Od tego czasu wyrós³ wielki d±b i ilekroæ spojrzê na niego przypominaj± mi siê te wa¿ne historyczne daty. Niechaj ro¶nie dla potomnych.

Zdzis³aw Kuli¶

(fot. Zdzis³aw Kuli¶)

Walne zebranie Stowarzyszenia AK w Ksi±¿u Wielkim

(fot. zbiory autora)
(fot. zbiory IKP)

Ksi±¿ Wielki, 1-07-2019

Niecodzienne wydarzenie mia³o miejsce w ¶rodê, 26 czerwca 2019 r. na zamku "Mirów" w Ksi±¿u Wielkim. Otó¿ w tym dniu odby³o siê tam walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze Zarz±du G³ównego Stowarzyszenia ¯o³nierzy Armii Krajowej. Zebranie otworzy³ prezes p³k Józef ¯ela¶kiewicz, który przedstawi³ zebranym porz±dek walnego zebrania. W zebraniu uczestniczy³ poczet sztandarowy.

Zebranie zosta³o poprzedzone wrêczeniem dziesiêciu wyró¿nionym dzia³aczom Stowarzyszenia medali "Pro Patria" za ich dzia³alno¶æ na rzecz Stowarzyszenia. Medal ten jest przyznawany przez Szefa Urzêdu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W zwi±zku z tym prowadz±cy zebranie prezes Jozef ¯ela¶kiewicz odczyta³ odznaczonych, którzy to wyst±pili do odznaczenia. Dekoracji dokona³ pu³kownik Miros³aw Demediuk pe³nomocnik Szefa Urzêdu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który równie¿ pogratulowa³ odznaczonym. Natomiast w imieniu odznaczonych g³os zabra³ Józef Belski prezes kazimierskiego Stowarzyszenia ¯o³nierzy AK, który podziêkowa³ za to zaszczytne odznaczenie.

drugi od lewej Zdzis³aw Kuli¶, trzecia Józefa Miszczyk
(fot. zbiory autora)

Wprowadzeniem do walnego zebrania i dyskusji by³ referat pt. Operacja Armii Krajowej "Burza" na ziemi miechowskiej, który z godno¶ci± zaprezentowa³a skarbnik zarz±du G³ównego Stowarzyszenia AK Józefa Miszczyk (ten ciekawy referat zaprezentujemy wkrótce na ³amach IKP). Nastêpnie skarbnik przeczyta³a wiersz Zdzis³awa Kulisia cz³onka Ko³a Stowarzyszenia ¯o³nierzy AK w Kazimierzy Wielkiej mówi±cy o udziale ¿o³nierzy AK w II Wojnie ¦wiatowej pt. Oni musieli. Wiersz zosta³ nagrodzony brawami. Po krótkiej dyskusji og³oszono przerwê.

W drugiej czê¶ci walnego zebrania przyst±piono do wyboru Zarz±du G³ównego Stowarzyszenia ¯o³nierzy AK. Na przewodnicz±cego zebrania w tym temacie wybrano jednog³o¶nie ksiêdza kapelana Stowarzyszenia profesora Józefa Mareckiego. W zwi±zku z tym ksi±dz Marecki obj±³ prowadzenie zebrania, który zarz±dzi³ zg³aszanie przez delegatów poszczególnych kó³ kandydatów do nowego zarz±du.

pierwszy od lewej Józef Belski, trzeci Zdzis³aw Kuli¶
(fot. zbiory autora)

W wyniku tajnego g³osowania na prezesa zarz±du g³ównego Stowarzyszenia S¯AK wybrany zosta³ Ryszard Cheæko, natomiast zastêpcami Janusz Jurkowski, Jan Wnuk i dotychczasowy wiceprezes p³k Andrzej Marciniak. Sekretarzem generalnym zosta³a Teresa Eckhardt, a skarbnikiem dotychczasowa skarbnik Józefa Miszczyk. Na przewodnicz±cego komisji rewizyjnej wybrany zosta³ Józef Belski prezes ko³a Stowarzyszenia S¯AK w Kazimierzy Wielkiej i dwóch cz³onków, Zygmunt Daszkiewicz i Tadeusz D±browski.

Wybranemu nowemu prezesowi, jak równie¿ wszystkim wybranym do w³adz Stowarzyszenia serdecznie gratulujemy.
pierwsza od lewej przodem Józefa Miszczyk, nastêpny p³k Miros³aw Demediuk, trzeci p³k Józef ¯ela¶kiewicz
(fot. zbiory autora)

Zdzislaw Kuli¶

Oni musieli

Kiedy Niemcy ostrzelali Westerplatte,
A w Wieluniu bomby spada³y,
Ju¿ wtedy chcieli uciszyæ tê watahê
Nadstawiaj±c swe piersi dla Ojczyzny chwa³y.

I poszli gdy Ojczyzna w potrzebie by³a
Wesprzeæ dzia³anie naszego wojska.
Nie mogli milczeæ jak osamotniona walczy³a,
Wiêc musieli pokazaæ, ¿e tu jest Polska.

Tu jest Polska z dziada pradziada
I ¿aden wróg tego nie zmieni.
Musieli i¶æ, bo Ojczyzna tego wymaga
I szli na wroga wymêczeni.

Czêsto mu plany pokrzy¿owali.
Odwa¿ni i niez³omni walczyli.
Straciæ Ojczyzny nie zamierzali
I w walce nieugiêci byli.

Chocia¿ ¶mieræ zagl±da³a im w oczy
I czêsto ¿egnali siê z ¿yciem,
Walczyli, bo Polska potrzebowa³a pomocy,
By jej wróg nie zniszczy³ ca³kowicie.

Nie mogli patrzeæ obojêtnie gdzie¶ z góry
Jak wróg burzy nasz ukochany dom.
Ubierali zniszczone mundury
I szli walczyæ na front.

Oni musieli i¶æ z pomoc±,
Gdy przyszed³ na to czas.
Oni musieli i¶æ noc±,
A ich domem by³ las.

Niez³omni ¿o³nierze Armii Krajowej
Wierzyli, ¿e nadejdzie ocalenie.
Nie rezygnowali z postawy bojowej,
A gdy zakwit³y bzy nadesz³o wyzwolenie.

Jednak¿e jeszcze broni nie z³o¿yli.
Dla nich wojna ci±gle trwa³a.
Zawziêcie i uparcie nadal walczyli,
By prawdziwa Polska zaistnia³a.

Zdzis³aw Kuli¶; Donosy, maj 2019





id¼ do góry powrót


warto pomy¶leæ?
Raj nie jest z tego ¶wiata, ale s± na nim jego fragmenty.
(Anonim)
marzec 10 niedziela
marzec 11 poniedzia³ek
marzec 12 wtorek
marzec 13 ¶roda
D£UGOTERMINOWE:
Zobacz tak¿e: